Yara İzi Bakımı

Yara İzi Bakımı

Dış görünüşüne ek olarak yara iziniz kaşıntı, ağrı, gerginlik hissi, hareket kısıtlılığı veya ısıya aşırı duyarlılık gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Günümüzdeki yara izi jelleri, yara izinin sadece daha soluk değil, aynı zamanda daha yumuşak ve daha düz olmasına yardımcı olarak gerginlik ve kaşıntı hissini azaltabilir.

Yara izleri neden hoş görünmez?

Yaranın büyüklüğüne bağlı olarak yara izleri yaklaşık bir-iki yıl sonra nihai görünümlerine ulaşır. Özellikle eski yara izleri tedavide biraz daha dayanıklılık gerektirir. Genel olarak geçerli ilke şudur: Ne kadar erken o kadar iyi. Tedaviyi yeni yaraların bakımı için en az sekiz hafta, eski yara izleri için daha uzun olarak hesaplamalısınız.

Epidermisin yüzeysel yaralanmaları iz bırakmadan iyileşebilirken, vücudun daha derin hasara daha hızlı yanıt vermesi gerekir. "Yedek onarım kitlesi" olan yara izi, sağlıklı bir deri kadar fonksiyonel ve düzgün görünümlü olamaz. Çünkü burada vücudun, güzellikten önce hızlı ve enfeksiyon koruyucu kapama etkisi ön plandadır.

Yara izlerinin bakımı: Az çaba, büyük etki

Soluk veya kızarık, kabarık ve engebeli - yara izleri deride istenmeyen görüntülere yol açabilir.. Düzenli tedavi ile birçoğu sonradan düzeltilebilir.

Başarı sağlayacak bir yara izi bakımı için çeşitli içerik maddeleri mevcuttur. En yaygın kullanılanlarından biri silikondur.

Yara izi bakımı: Yeni yara izlerinin iyileşme sürecinde etkili destek

Henüz tamamen kapanmamış bir yarada yara iyileşmesi desteklenebilir. Yara tamamen kapanmış veya bir ameliyat sonrasında dikişler alınmışsa yara izi bakımı için özel ürünler kullanılabilir. Silikon içeren jeller-bantlar ve masajlar, yara izi oluşum sürecini olumlu etkilemeye yardımcı olur. Aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  • Sürtünen kıyafetler gibi tahriş edici etkileri engelleyin. Kaşınan yaraları kaşımamaya özen gösterin.
  • Yaranın açılmasını ve hoş görünmeyen bir şekilde iyileşmesini önlemek için dokuyu ani hareketlere karşı koruyun.
  • Yara kapandığında silikon jeller gibi özel yara izi ürünleri yara izi dokusunun görünümünün artmasını önleyebilir.
  • Yara izine düzenli masaj yapılması yara izi tedavisini destekler ve yara izini daha hareketli, yumuşak, düz ve soluk hale getirir.

Eski yara izlerinin bakımı ve iyileştirilmesi

Yeniden yapılanma süreci henüz tamamlanmamış olan eski yara izlerinin görünümü, özel yara izi ürünleriyle doğru bakım ve düzenli bir masajla iyileştirilebilir. Eski yara izlerine düzenli masaj iyi gelir. Kollajen lifleri düzenlenir ve yara izi yapısı iyileştirilir. Bu sayede yara izi daha hareketli, yumuşak, düz ve soluk hale gelebilir. (1 aydan daha kısa süredir kapalı olan yaralarda masaj topunun kullanılması uygun değildir.)

  • Ayrıca kızarıklıklar, şişlikler ve gerginlik hissinin azaltılması için yara izinin kurumasının önlenmesi gerekir. Bunun için deri yüzeyini koruyan ve kurumayı önleyen silikonlu özel yara izi jelleri uygundur. Dekspantenol gibi nem tutma faktörleri ek olarak nem dengesini desteklemeye yardımcı olur.

REFERANSLAR

1) BepantholAnti-Scar Jel Kullanma Talimatı
2) Stettler H et al. Clinical innovation: Treatment with an anti-scar gel and massage ball improves physical parameters of hypertrophic scars. Wound Int 2016;7(3):18-23.
3) Puri N et al. The Efficacy of Silicone Gel for the Treatment of Hypertrophic Scars and Keloids. Cutan Aesthet Surg. 2009;2(2):104–106.
4) Ault P et al. Scar massage for hypertrophic burns scarring—A systematic review. Burns. 2018 Feb;44(1):24-38.
5) Brown A. Wound Management 1: Phases of the wound healing process. Nursing Times 2015; 111:12-13.
6) Gold MH et al. Updated International Clinical Recommendations on Scar Management: Part 1—Evaluating the Evidence. Dermatol Surg 2014;40:817–824.